EMPRENYE NEDİR

EMPRENYE NEDİR

Yazar: kaya Yayınlandı: Ahşap Hakkında Yayınlanma Tarihi: 2018-09-22 Görüntülenme: 6055 Yorumlar: 150
Emprenye, çeşitli yöntemlerle ahşabın bünyesine değişik kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemidir. Bu işlemle ahşabı mantar, böcek,termit,deniz kurdu gibi zararlılardan koruyarak ahşabın hizmet ömrü en az 10 kat arttırılmaktadır.

Emprenye Nedir ;

Emprenye, çeşitli yöntemlerle ahşabın bünyesine değişik kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemidir. Bu işlemle ahşabı mantar, böcek,termit,deniz kurdu gibi zararlılardan koruyarak ahşabın hizmet ömrü en az 10 kat arttırılmaktadır.

Emprenye işlemi, ahşabın türüne, kullanılacağı ortama ve beklenen hizmet ömrüne bağlıdır. Esas olarak emprenye işleminin seçiminde 2 temel kullanım alanı gözönüne alınmalıdır: Toprak ile temas halinde olan ahşaplar (zemin seviyesindeki ahşaplar) ve toprak ile teması olmayan ahşaplar (zemin seviyesi üzerindeki ahşaplar).

Emprenye işlemi her tür inşaat uygulamaları, cephe kaplaması, bahçe mobilyaları, çit, veranda,pergole, iskele,marina,çocuk oyun alanları, tarım alanları vb.’de kullanılacak ahşaplar için uygulanır.

Fakat şunu da unutmamamız lazımdır emprenye ahşabı güneş ışığı UV ve Korozyona karşı korumaz

Vakum-basınç yöntemi;

Emprenye işlemi özel olarak tasarlanmış emprenye tesislerinde yapılır ve aşağıdaki aşamalardan geçerek sonlanır:

1.İlk vakum: Bu işlem ahşabın konulduğu kazan içi hava boşaltılır. bu nedenle emprenye maddesinin ahşabın içine yürümesi için gerekli yol hazırlanır.

2.İlk vakumdan sonra emprenye kazanına doldurulur ve basınç işlemi başlatılır. Kazan basıncı; kompresör hava kullanarak veya emprenyenin kendi maddesini sıvı pompa kullanılarak yapılır, iki yöntem de sonuç olarak aynıdır fakat emniyet ve iş kazası düşünülürse hava kompresör kullanılmamalıdır. Kazan hatası veya ihmalden doğan hatalarda mevcut hava basıncı patlama etkisi yapar. Sıvı pompa sadece yarılır kalır.

3.Basınç uygulaması yaklaşık 1-1.5 saat süresince veya gerekli emprenye maddesi miktarı emdirilene kadar devam eder. Unutulmamalıdırki ahşap kuru olması lazımdır. Nasıl dolu bir bardak su almazsa, yaş ağaç emprenye sıvısını içine alamaz.

4.Ahşabın bünyesinde ve yüzeyindeki fazla emprenye’nin geri alınması için son vakum işlemi yapılırak bitirilir.

5.Emprenye işlemi uygulanmış ağaç şok geçirmiştir. rüzgarsız serin ve yağmur almayan havadar bir alanda kullanılmadan önce usulüne göre ızgaralanmış halde en az bir hafta bekletilerek ortama hazırlanmalıdır.

Tomruk olarak düşünürsek aynı ağacın dış kısımlarının ve merkez öz kısımlarının sertliği bezi dokusu vs. aynı değildir. Mevcut kereste niz ağacın her tarafından biçilmiştir. Emprenye uygulanan ağaç genişler şişme gösterir. Bu nedenle her tahta veya kalas aynı oranda hacim genişleme büyüme göstermez. Bu nedenle emprenye sonrası uygulamadan önce mümkün olduğu kadar dinlendirme önemlidir.

Alternatif Yöntemler;

eskiden zeytinyağı ve beziryağı gibi doğal maddelerle işlem yapılıyordu

çok eski yıllarda kullanılan ağaç malzemeler yakma yöntemi ile kısmen kömürleştirilerek korunması sağlanmıştır